okBlog kategorie
okBlog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
okBlog chmura tagów
 
ok Kamienie szlachetne, a kamienie półszlachetne
Kamienie szlachetne, a kamienie półszlachetne

Jaka jest różnica między kamieniami szlachetnymi, a półszlachetnymi?

Podział kamieni naturalnych na szlachetne i półszlachetne pochodzi z XIX wieku i miał na celu zróżnicowanie ich wartości.

Diamenty, szmaragdy, rubiny i szafiry, jako najtwardsze, są klasyfikowane jako kamienie szlachetne. Tradycyjnie były i są najdroższymi i najbardziej poszukiwanymi kamieniami naturalnymi. Wszystkie inne kamienie uważane są za półszlachetne.

Chociaż powyższy podział kamieni jest nadal aktualny, nie zawsze jest poprawny, ponieważ generuje fałszywe poczucie wartości. Kamienie półszlachetne są często nie mniej wartościowe, niż kamienie szlachetne. W rzeczywistości niektóre mogą być nawet droższe. Aby określić ich prawdziwą wartość rynkową, należy wziąć pod uwagę więcej parametrów niż twardość tj. takich jak kolor, rzadkość i jakość.

Wśród jednych z najdroższych półszlachetnych kamieni szlachetnych znajdziemy paraiba turmalin, aleksandryt i zielony granat, znany również jako demantoid, o wartościach idących w tysiące złotych za karat. Również morganit i peridot mogą osiągnąć znaczną wartość w przeliczeniu na karat. Podczas gdy cztery kamienie szlachetne są nadal cenione, kolorowe kamienie półszlachetne zyskują coraz większą popularność w biżuterii. Ich piękno, trwałość i bogata paleta kolorów sprawiają, że są ważnym dodatkiem we współczesnej biżuterii.

W końcu nie wartość teoretyczna, ale zniewalające piękno każdego klejnotu powinna odzwierciedlać jego prawdziwą wartość dla użytkownika.

okZaloguj się
ok Nie pamiętasz hasła? ok Zarejestruj się
Dni robocze 9:00 - 17:00 517 707 708
ok do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium