

Kup więcej i oszczędzaj więcej!

Kolor
Znak zodiaku
Jednostka sprzedaży
Rozmiar
Otwór




















Agat - Oddziaływanie
Agat to kamień równowagi intelektualnej, fizycznej, emocjonalnej. Łączy energię, działa uspokajająco, dodaje pewności siebie, poprawia koncentrację uwagi i zdolności analityczne. Agat wspiera noszącego do śmiałego wyrażania się i pokonywania uprzedzeń, leczy gniew i żal, zmieniając go na odwagę. Usuwa napięcie po przejściach z przeszłości. Na poziomie duchowym agat zwiększa świadomość, zachęca do przemyśleń i akceptacji wydarzeń, sprzyja rozwojowi duchowemu. Agat wspiera w tęsknocie za domem rodzinnym, w problemach z zasypianiem, w koszmarach sennych, w stanach zwątpienia, w depresji, w wewnętrznych napięciach i stresie, w uczuciu zgorzknienia, w agresji, pomaga w relaksacji, Jednocześnie wzmacnia wiarę w siebie, wytrzymałość, wytrwałość, postrzeganie świata, kreatywność, poczucie bezpieczeństwa, logiczne myślenie, dokładność, koncentrację, wyrażanie emocji, pozytywne nastawienie do ciała, radość, zaufanie, optymizm, odwagę, wewnętrzną stabilność, dojrzałość umysłową, tolerancję, zapamiętywanie.
Agat - Występowanie
Agat występuje wśród skał wylewnych w postaci geod, a także wśród skał osadowych. Tworzyły się w procesie zastygania lawy. Powstające pustki wypełniały się stopniowo roztworami zawierającymi krzemionkę. Przerwy w dopływie roztworów i ich zmieniający się skład chemiczny, stały się przyczyną zróżnicowanego zabarwienia poszczególnych warstw.
Miejsca występowania: Brazylia, Urugwaj, Indie, Republika Malgaska, Rosja, USA, Namibia, Czechy. W Polsce – największe i najbogatsze wystąpienia agatów są na Dolnym Śląsku, na Pogórzu Kaczawskim i Izerskim (niecka północnosudecka) i w Górach Kamiennych (niecka śródsudecka), przede wszystkim koło miejscowości Nowy Kościół i Płóczki Górne.
Agat - Zastosowanie
W starożytności wykonywano z niego amulety i pieczęcie: pieczęcie babilońskie, perskie, sygnety rzymskie i greckie, kamee i gemmy, miniatury, ozdabiano nimi ołtarze, naczynia. Brosze, wisiory wykonuje się do dnia dzisiejszego. Agaty były pospolicie wykorzystywane w sztuce baroku – puzderka, tabakierki, amulety, sygnety, drobne przedmioty, nawet meble np. sekretarzyk króla Jana III wysadzany agatami (Wilanów). Dziś są chętnie stosowane w jubilerstwie – kaboszony, paciorki (kulki), płytki, w rzeźbiarstwie artystycznym. Stosuje się także techniki barwienia agatów.
