(Sprawdź kaboszony w naszym sklepie)

 1. Botryoidalny lub bąbelkowy - dosłownie oznacza "kiść winogron" i jest używany do opisania kaboszonu, który ma wyboistą lub przypominającą winogrona powierzchnię.
 2. Brecciated - kamień szlachetny składający się z fragmentów różnych minerałów w matrycy.
 3. Kaboszon - zazwyczaj jest to kamień półszlachetny szlifowany do celów jubilerskich. Kaboszon jest zazwyczaj zaokrąglony (lub kopulasty) i wypolerowany na górze, a na dole płaski lub lekko zaokrąglony. Kaboszony mogą być kalibrowane (cięte na określony rozmiar/kształt) lub dowolne (abstrakcyjny kształt). Ta forma cięcia jest zwykle stosowana w przypadku nieprzezroczystych lub półprzezroczystych kamieni półszlachetnych, ale czasami jest używana w przypadku przezroczystych kamieni szlachetnych ze zbyt dużą liczbą inkluzji. 
 4. Lapidariusz - to ktoś (osoba), kto tnie i szlifuje kamienie.
 5. Kalibrowany - Kiedy kamień szlachetny jest cięty do określonego, standardowego rozmiaru. Na przykład owalny kaboszon o wymiarach 30 mm na 40 mm. Kamienie jubilerskie przycięte w ten sposób pasują do gotowych opraw i nie muszą być oprawiane na zamówienie.
 6. Chatoyant/Chatoyancy - to połyskliwy efekt kociego oka widoczny w niektórych kamieniach szlachetnych i minerałach. W materiale chatoyant światło odbija się w cienkich pasmach wewnątrz minerału lub kamienia. Chatoyancy wynika albo z włóknistej struktury materiału, albo z włóknistych inkluzji lub wgłębień w kamieniu. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa oznaczającego "kocie oko", ponieważ przypomina rozcięte oko kota.
 7. Dendryty, pióropusze, mchy/mszysty - używane do opisania tworzenia się inkluzji w kamieniu szlachetnym, zwykle agacie. Dendryt oznacza drzewo, pióropusz jest zwykle pierzasty, a mech... wygląda jak mech.
 8. Druzy - to warstwy kryształów, które utworzyły się w zagłębieniu skalnym. Wewnętrzna jama geody agatowej jest często wyłożona drobnymi, iskrzącymi się kryształami kwarcu. Kryształy te odzwierciedlają (lub wydają się odzwierciedlać) kolor skały znajdującej się pod spodem. Czasami w handlu minerały, które mają cienką warstwę drobnych, mieniących się kryształów, mogą być określane jako druzy, np. kalcyt kobaltoński nazywany różową druzą lub granat uvarowitowy nazywany zieloną druzą. Minerały te mogą być czasem cięte w designerskie kaboszony kryształowe do biżuterii.
 9. Skaza - to niedoskonałość w kamieniu szlachetnym lub skale. Skazy obejmują: pęknięcia, wyszczerbienia lub "wgniecenia" oraz niektóre naturalne inkluzje lub pęknięcia. Kamień szlachetny bez skazy nazywany jest "czystym". Skazy mogą czasami znacznie obniżyć wartość kamienia szlachetnego.
 10. Skamielina - termin skamielina odnosi się do wszelkich zachowanych szczątków lub odcisków żywego organizmu (zazwyczaj starożytnego), takich jak kość, muszla, odcisk stopy lub odcisk liścia. Substancja organiczna została zastąpiona przez minerały, takie jak krzemionka, kalcyt, węglany i żelazo. Często zachowane zostają nawet najdrobniejsze szczegóły oryginalnego przedmiotu.
 11. Pęknięcie - pęknięcie w kamieniu szlachetnym lub skale, które może być naturalne lub powstać w wyniku działalności człowieka. Może być naturalnie wyleczone, co oznacza, że coś się wydarzyło, być może podłoże się przesunęło i pękło, a następnie pęknięcie zostało wypełnione naturalnym materiałem.
 12. Freeform - Odnosi się do kamieni kaboszonowych, które mają niestandardowy lub specyficzny kształt. Zazwyczaj nie są one symetryczne.
 13. Twardość - Skala twardości minerałów w skali Mohsa określa odporność różnych kamieni szlachetnych na zarysowania w skali od 1 do 10. Ocenia zdolność twardszego materiału do zarysowania bardziej miękkiego. Skala rozpoczyna się od 10 - diamentu, najtwardszej substancji znanej człowiekowi, a kończy na 1 - talku. Chociaż diament jest najtwardszy, jadeit jest w rzeczywistości najwytrzymalszy, czyli najmniej podatny na pękanie.
 14. High Grade - High Grade oznacza materiał wysokiej klasy, a w kolekcji minerałów oznacza wyselekcjonowanie najlepszych okazów.
 15. Mine Run - Określenie "Mine Run" oznacza zazwyczaj, że materiał jest sprzedawany w stanie, w jakim wyszedł z kopalni. Dobry i zły materiał nie został posortowany, ani nie został "wysoko oceniony".
 16. Iryzacja/Labradorescencja - opalizujący kaboszon ma wiele połyskujących, zmieniających się kolorów. Iryzacja lub labradorescencja jest spowodowana rozproszeniem światła w pęknięciach i skazach, co skutkuje tęczową grą kolorów (często spotykaną np. w plamach oleju lub na bańkach mydlanych). Kolory zmieniają się wraz ze zmianą kąta patrzenia. Słowo to pochodzi od greckiego słowa "iris", które oznacza tęczę.
 17. Inkluzja - inkluzja to cząstka obcej materii znajdująca się w minerale lub kamieniu szlachetnym. Inkluzje mogą być stałe, ciekłe lub gazowe. Kieszonka wypełniona wodą nazywana jest enhydro. Inkluzje organiczne występują tylko w bursztynie. Inkluzje są naturalne i nie zawsze są uważane za wady kamieni jubilerskich.
 18. Połysk - wygląd powierzchni kamienia szlachetnego spowodowany odbiciem światła. Najczęściej spotykany jest szklisty (glassy), najbardziej pożądany jest adamantynowy (diamond like). Inne rodzaje to: metaliczny, perłowy, jedwabisty, woskowy i matowy.
 19. Matryca - zwykła skała, w której osadzony jest minerał lub kryształ.
 20. Właściwości metafizyczne - wiara w kamienie lecznicze, kryształy lecznicze lub magiczne właściwości kamieni szlachetnych i minerałów nie jest niczym nowym. Wiara w nadprzyrodzone właściwości skał i minerałów, przynoszące spokój, dobre samopoczucie i ochronę, sięga poza zapisaną historię. Istnieją starożytne legendy, które przypisują skałom, minerałom i kryształom początki tworzenia Ziemi i Wszechświata.
 21. Orbicular, Eyes - odnosi się do okręgów lub orbów we wzorze, zwykle występujących w kamieniach jaspisu.
 22. Nieprzezroczysty - nieprzezroczysty oznacza, że przez kamień półszlachetny nie przechodzi światło.
 23. Połysk - na sposób, w jaki minerał odbija światło, mogą mieć wpływ cechy znajdujące się tuż pod powierzchnią minerału: na przykład perłowy połysk spowodowany częściowo rozwiniętymi szczelinami równoległymi do powierzchni; jedwabisty połysk wynikający z włóknistej struktury wzrostu lub równoległych inkluzji przypominających włosy.
 24. Syntetyczny - termin nadany kamieniom szlachetnym, które zostały wyprodukowane przez człowieka.
 25. Stabilizacja/obróbka - Impregnacja żywicą w celu uczynienia kamienia twardszym lub bardziej wytrzymałym, aby łatwiej można go było ciąć w kaboszony. Nie ma to wpływu na cechy kamienia, takie jak jego kolor. "Obrobiony" może również odnosić się do procesu wykonanego w celu zmiany atrybutów kaboszonu, takich jak obróbka cieplna, napromieniowanie, barwienie, itp.
 26. Suita - kamienie kaboszonowe cięte na zamówienie, aby mogły być użyte razem, w jednym elemencie biżuterii lub w pasujących do siebie elementach: jak wisiorek i kolczyki. Nazywane również zestawem kaboszonów.
 27. Symetryczny - standardowy kaboszon o geometrycznym kształcie, którego boki są lustrzanymi odbiciami. Na przykład kwadrat, prostokąt, koło, owal, język, itp.
 28. Przezroczyste - przezroczyste kaboszony przepuszczają trochę światła, ale światło jest rozproszone. Materiał wydaje się świecić. Przezroczysty oznacza przejrzysty lub światło świeci swobodnie przez kaboszon.
 29. Vug - jest to naturalny otwór lub puste miejsce w skale. Nazywany również kieszonką lub wgłębieniem. Czasami może być wypełniony kryształami, nazywany geodą.