KATEGORIE
FILTRUJ

Markazyt charakteryzuje się srebrzystym połyskiem

Kaboszon markazytu to kamień półszlachetny, który jest związany z minerałem markazytu. Markazyt jest minerałem z grupy siarczków, którego skład chemiczny to żelazosiarczek. Charakteryzuje się on srebrzystym połyskiem, szarą lub miedzianą barwą, a także występowaniem w postaci izomorficznej z minerałem pirytem.

Kaboszony markazytu mają zwykle formę wygładzonej, kulistej lub owalnej formy, a czasami są szlifowane w kształty bardziej skomplikowane, takie jak krople wody czy prostokąty. Kamienie te wykorzystywane są do produkcji biżuterii oraz ozdób, w których srebrzysty połysk markazytu dodaje elegancji i wyjątkowości.

Markazyt jest stosunkowo miękki i ma twardość około 6-6,5 punktu w skali twardości Mohsa. Jest dość kruchy i ma niską odporność na uszkodzenia mechaniczne, dlatego należy z nim obchodzić się ostrożnie. Kamienie markazytu występują w różnych rozmiarach, od drobnych, kilkumilimetrowych kamieni po większe kamienie o średnicy kilku centymetrów.

Ze względu na swoje srebrzyste połyski i piękne wzory, kamienie markazytu są popularne w biżuterii, a także są wykorzystywane w innych dziedzinach sztuki, takich jak rzeźbiarstwo i mozaiki.