- ...
- Kategorie
- % Okazje %
- Wyprzedaże
- Nowości
- Rabaty
- Dostawa
- Płatność
- Zwroty
- Kontakt
- Blog
Agat druzy, Agat z druzą
Liczba produktów: 17Agat to wielobarwna, wstęgowa odmiana chalcedonu.
Agat Druzy to Agat o naturalnej strukturze powierzchni składającej się z drobnych kryształów kwarcu.
Nazwa pochodzi od rzeki Achates (dzisiaj Dirillo) w południowej Sycylii we Włoszech, gdzie wydobywano go już w starożytności.
Agaty powstają w geodach. Zbudowane są z wielu różnokolorowych, naprzemianległych (najczęściej bladych) warstw. Powstawanie pasm było prawdopodobnie wynikiem zachodzących procesów wielokrotnego wydzielania się krzemionki z roztworów lub cyklicznego wytrącania się pigmentu w żelu krzemionkowym.
Zróżnicowana jest też barwa agatów – powodują ją bardzo drobne wrostki różnych minerałów np. chlorytów, hematytu, goethytu. Przeważają warstwy szare, różowawe i brunatne, rzadko występują żywsze barwy: czerwone, zielone, czarne. Stąd stosowane jest bardzo często sztuczne barwienie agatów.
Oddziaływanie
Agat to kamień równowagi intelektualnej, fizycznej, emocjonalnej. Łączy energię, działa uspokajająco, dodaje pewności siebie, poprawia koncentrację uwagi i zdolności analityczne. Agat wspiera noszącego do śmiałego wyrażania się i pokonywania uprzedzeń, leczy gniew i żal, zmieniając go na odwagę. Usuwa napięcie po przejściach z przeszłości. Na poziomie duchowym agat zwiększa świadomość, zachęca do przemyśleń i akceptacji wydarzeń, sprzyja rozwojowi duchowemu. Agat wspiera w tęsknocie za domem rodzinnym, w problemach z zasypianiem, w koszmarach sennych, w stanach zwątpienia, w depresji, w wewnętrznych napięciach i stresie, w uczuciu zgorzknienia, w agresji, pomaga w relaksacji, Jednocześnie wzmacnia wiarę w siebie, wytrzymałość, wytrwałość, postrzeganie świata, kreatywność, poczucie bezpieczeństwa, logiczne myślenie, dokładność, koncentrację, wyrażanie emocji, pozytywne nastawienie do ciała, radość, zaufanie, optymizm, odwagę, wewnętrzną stabilność, dojrzałość umysłową, tolerancję, zapamiętywanie.
Występowanie
Agat występuje wśród skał wylewnych w postaci geod, a także wśród skał osadowych. Tworzyły się w procesie zastygania lawy. Powstające pustki wypełniały się stopniowo roztworami zawierającymi krzemionkę. Przerwy w dopływie roztworów i ich zmieniający się skład chemiczny, stały się przyczyną zróżnicowanego zabarwienia poszczególnych warstw.
Miejsca występowania: Brazylia, Urugwaj, Indie, Republika Malgaska, Rosja, USA, Namibia, Czechy. W Polsce – największe i najbogatsze wystąpienia agatów są na Dolnym Śląsku, na Pogórzu Kaczawskim i Izerskim (niecka północnosudecka) i w Górach Kamiennych (niecka śródsudecka), przede wszystkim koło miejscowości Nowy Kościół i Płóczki Górne.
Zastosowanie
W starożytności wykonywano z niego amulety i pieczęcie: pieczęcie babilońskie, perskie, sygnety rzymskie i greckie, kamee i gemmy, miniatury, ozdabiano nimi ołtarze, naczynia. Brosze, wisiory wykonuje się do dnia dzisiejszego. Agaty były pospolicie wykorzystywane w sztuce baroku – puzderka, tabakierki, amulety, sygnety, drobne przedmioty, nawet meble np. sekretarzyk króla Jana III wysadzany agatami (Wilanów). Dziś są chętnie stosowane w jubilerstwie – kaboszony, paciorki (kulki), płytki, w rzeźbiarstwie artystycznym. Stosuje się także techniki barwienia agatów.