KATEGORIE
FILTRUJ

Hematyt

Hematyt, łączący cechy kamienia i metalu, stanowi fascynujący surowiec do tworzenia biżuterii. Jego niemal lustrzana, czarna powierzchnia nadaje się doskonale do wytworzenia unikalnych dodatków i znakomicie sprawdza się w świecie biżuterii.

Hematyt - co to za kamień?

Przyglądając się hematytowi, warto zacząć od ogólnego wyglądu. Jego oscyluje między ciemną czernią, a srebrnoszarym, charakteryzując się metalicznym połyskiem. Co ciekawe, hematyt jest twardszy niż czyste żelazo, choć jednocześnie bardziej kruchy. Jego twardość w skali Mohsa to 5,5 do 6,5. Dodatkowo, jest to materiał przewodzący prąd, co warto mieć na uwadze w codziennym użytkowaniu.

Hematyt bywa nazywany "krwistym kamieniem" ze względu na kolor, jaki przyjmuje po starciu go na proszek. Często obserwuje się ceglastą barwę przebijającą się spod lustrzanej powierzchni. Hematytowa czerwień przypomina także barwę Marsa. Wiedza na temat powstawania hematytu na Marsie może dostarczyć informacji o dawnych warunkach na tej planecie i ewentualnym istnieniu życia.

Hematyt w świetle historii

Nazwa "hematyt" wywodzi się od greckiego słowa "haima", co oznacza krew. Wybór nazwy związany jest z kolorem niektórych odmian hematytu oraz sproszkowanej formy minerału. Ta właściwość była szeroko wykorzystywana do produkcji ochry - jednego z pierwszych i najpopularniejszych barwników, uzyskiwanego z tlenku żelaza pochodzącego z hematytu. Czerwona ochra zawiera nieuwodnioną formę minerału, podczas gdy żółta ochra to wariant uwodniony. Pierwszy raz ten barwnik użyto ponad 150 tysięcy lat temu!

Już w starożytności hematyt był wykorzystywany do tworzenia ozdobnych przedmiotów. W Egipcie i Mezopotamii używano go do produkcji amuletów ochronnych, mających zapewniać ochronę wojownikom i dodawać im odwagi. Przypisywano mu także magiczne właściwości, takie jak wzmacnianie siły ducha i łagodzenie nerwów w trudnych sytuacjach. Amulety z hematytu służyły również przeciętnym ludziom jako talizmany przynoszące szczęście.

Wierzenia i właściwości hematytów

Ze względu na długą historię związaną z hematytem a krwią, niektórzy wciąż uważają, że minerał ten wspomaga leczenie układu krwionośnego. Noszenie biżuterii z hematytami ma pomagać w walce z różnymi dolegliwościami, od białaczek po żylaki i bóle miesiączkowe. Ponadto, według wierzeń, bransoletka z hematytu może być doskonałym amuletem dla osób borykających się z chorobami nerek, bólami kręgosłupa i bezsennością.

Mistycy uważają, że hematyt przynosi szczęście, dodaje pewności siebie i ułatwia odnalezienie spokoju ducha. Jest wierzenie, że noszenie tego kamienia pomaga w walce z kompleksami i pozytywnie wpływa na życie noszącego go. Przekonanie o dodaniu odwagi przetrwało od starożytności i znacznie wzrosło w popularności około 20 lat temu.

Hematyt w biżuterii

Początkowo biżuteria z hematytów była zarezerwowana na okres żałobny, co można odnaleźć w notatkach z poprzedniego wieku. Jednak na przełomie XX i XXI wieku pojawiło się przekonanie, że noszenie biżuterii z hematytami ma korzystny wpływ na zdrowie. Mimo że okazało się to błędne, moda na hematyt pozostała. Dziś półfabrykaty z hematytu są dostępne we wszelkich kształtach, rozmiarach i kolorach, zdobią zarówno prostą, jak i elegancką biżuterię. Stanowią doskonały materiał dla tych, którzy cenią błysk i przyjazność dla portfela.

Pielęgnacja i przechowywanie

Hematyt to tlenek żelaza, który jest podatny na działanie wody. Dlatego biżuteria z hematytem zachowa swoje piękno na dłużej, jeśli uniknie kontaktu z wodą. Najlepszym sposobem na czyszczenie biżuterii z hematytami jest użycie miękkiej szmatki jubilerskiej lub flanelowej. W przypadku trudnych zabrudzeń można użyć miękkiej szczoteczki, a ostatecznie wody i łagodnego mydła. Ważne jest jednak dokładne osuszenie mokrej biżuterii.

Przechowywanie biżuterii z hematytem wymaga podobnych zasad jak w przypadku innych ozdób. Najlepiej trzymać ją w suchym miejscu o stałej temperaturze, z dala od promieni słonecznych, aby zminimalizować wpływ środowiska na biżuterię. Dodatkowo warto przechowywać ją w osobnych przegródkach, woreczkach lub otoczoną miękkim materiałem, aby uniknąć zadrapań i zarysowań powierzchni minerałów i metali.