KATEGORIE
FILTRUJ

Kamienie fasetowane i kaboszony

Jeśli chodzi o kamienie szlachetne i półszlachetne, istnieją dwa główne rodzaje "krojów". Kamienie fasetowane i kaboszony. Istnieją także inne rodzaje, takie jak np. koraliki, czy rzeźbione kamienie szlachetne ale kamienie fasetowane i kaboszony to dwa najczęściej używane rodzaje w biżuterii.

Generalnie kamień fasetowany ma wiele płaskich boków, a kaboszon jest gładki. Kamienie fasetowane są bardziej popularne w przypadku kamieni przezroczystych, a kaboszony są bardziej popularne w przypadku kamieni nieprzezroczystych lub półprzezroczystych. Z reguły kamienie fasetowane bardziej mienią się, a kaboszony mają ładny kolor.

Ponieważ kamień fasetowany ma wiele płaskich boków (faset), które muszą być starannie wyrównane i wypolerowane, ich cięcie zajmuje więcej czasu i jest generalnie droższe. Jeśli kamień ma wystarczająco dobry kolor i jest wolny od naturalnych wtrąceń, warto zainwestować czas i pieniądze w jego fasetowanie. Jeśli kolor jest dobry, ale kamień ma wiele pęknięć, rozszczepień lub pęcherzyków (wtrącenia), jest bardziej prawdopodobne, że zostanie pocięty na kaboszon, ponieważ te naturalne wtrącenia sprawią, że kamień nie będzie odbijał tak dużo światła. Oznacza to, że nie warto poświęcać czasu na fasetowanie kamienia, ale nadal można go używać w biżuterii, jeśli zostanie ukształtowany, a następnie wypolerowany na kaboszon.

Jeśli kamień ma zarówno słaby kolor, jak i klarowność, można z niego zrobić koralik lub zastosować przemysłowo.