mam-czas
KATEGORIE
FILTRUJ

Awenturyn - rodzina kamieni z grupy kwarców

Awenturyn niebieski to kamień z grupy kwarców

Awenturyn niebieski to minerał dwutlenku krzemu i członek rodziny kwarców.

Jego barwa pochodzi z drobnych wtrąceń miedzi i zwykle występuje w postaci skrystalizowanej do dużych mas.

Większość awenturynów niebieskich na rynku pozyskiwana jest w kopalniach w Brazylii, Rosji i Indiach. 

Awenturyn pomarańczowy posiada wtrącenia hematytu

Awenturyn pomarańczowy jest członkiem rodziny awenturynów i odmianą kwarcu.

Kolory pomarańczowe pochodzą z maleńkich wtrąceń hematytu i goetytu. Czasem można dostrzec mikę (maleńkie drobinki, które mienią się na powierzchni). W zależności od ilości i gęstości tych inkluzji, kamień ten może mieć barwę od matowego pomarańczowo-brązowego do żywej, kolorowej pomarańczy.

Złoża pomarańczowego awenturynu znajdują się na całym świecie, z najważniejszymi stanowiskami w Indiach i Brazylii.

Zielony awenturyn to minerał dwutlenku krzemu

Zielony awenturyn to minerał dwutlenku krzemu i członek rodziny kwarców.

Po raz pierwszy został opisany w 1837 roku przez J.D. Dana.

Kolor awnturynu zielonego zmienia się w zależności od zanieczyszczeń. Odcień zieleni to efekt maleńkich drobinek fuchsytu.

Awenturyn został nazwany od włoskiego słowa „a Ventura”, co oznacza „przypadkowo”. Jest powszechnie rzeźbiony w figurki, pomniki, rzeźby, koraliki i kaboszony do biżuterii. Najważniejsze złoża zielonego awenturynu pochodzą z południowych Indii.

Metafizyczne właściwości Awenturynu

Kamień Awenturynu ma wiele metafizycznych właściwości. Wpływają one na ludzkie ciało, umysł i ducha. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

  • Kamień Awenturynu jest kojarzony z energią obfitości, szczęścia i sukcesu. Uważa się, że przyciąga on pozytywne sytuacje, ludzi i możliwości do życia osoby, która go nosi lub trzyma w swoim otoczeniu.
  • Awenturyn zielony jest uważany za kamień miłości, harmonii i równowagi. Pomaga on w oczyszczaniu i stabilizowaniu emocji, a także wspiera rozwój duchowy i intuicję.
  • Awenturyn niebieski jest powiązany z energią spokoju, relaksu i równowagi emocjonalnej. Pomaga on w łagodzeniu stresu, lęku i nerwowości, a także w zwiększeniu wydajności i jasności myślenia.
  • Awenturyn pomarańczowy jest związany z energią kreatywności, motywacji i pewności siebie. Pomaga on w odkrywaniu nowych pomysłów i pasji, a także w pokonywaniu lęku przed zmianą i ryzykiem.

Warto zaznaczyć, że metafizyczne właściwości kamieni są wynikiem wierzeń i tradycji, a ich wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka nie został potwierdzony naukowo. Kamienie Awenturynu są jedynie uzupełnieniem praktyk medytacyjnych, terapii i innych metod samorozwoju, a ich zastosowanie powinno być uzgodnione z lekarzem lub terapeutą.