Kaboszony druzy

Kaboszony Druzy to kaboszony kamieni półszlachetnych i szlachetnych o naturalnej strukturze powierzchni składającej się z drobnych kryształów kwarcu.

Prawidłowa nazwa to "kaboszon druzy", ale powszechnie mówi się też kaboszon z druzą.

Kdażdy wzór kaboszonu z naturalnymi kryształami na powierzchni nazywany jest kaboszonem druzy.

Sprawdź kaboszony w naszym sklepie

Druzy występują na całym świecie. Najbardziej powszechny są Druzy w kamieniach agatu. Ale druzy występują również na innych minerałach, takich jak: chryzokola, granat, kalcyt, dolomit, hematyt, piryt tęczowy i na wielu innych minerałach.

Kiedy woda znajdująca się na powierzchni skały odparowuje, pozostają na niej minerały, które tworzą kryształy. Kształty tworzących się kryształów zależą od składu płynu i obecnych w nim minerałów.

Większość Druz tworzy się w zagłębieniach, na przykład wiele Agatów z druzą jest pustych w środku, a w takich przypadkach środek może składać się z kryształów kwarcu skierowanych w stronę wolnej przestrzeni, tworząc wyłożone kryształami zagłębienie, znane również jako geoda.

Popularność tworzenia kaboszonów kamieni z naturalnymi kryształami rozkwitła w ostatnich latach. Nawet okazy minerałów z całą kryształową powierzchnią są cięte na designerskie kaboszony do biżuterii!

Dodatkowo niektóre naturalne kaboszony Druzy są barwione na wspaniałe kolory lub powlekane tytanem lub innymi substancjami, aby nadać im perłową esencję lub opalizację.

Oczywiście, kryształowe kaboszony Druzy są bardziej kruche niż ich gładkie odpowiedniki i należy zachować pewną ostrożność podczas oprawiania, czyszczenia i noszenia tych kamieni. Kwarc Druzy jest ogólnie trwały, ponieważ ma twardość 7, ale niektóre minerały mogą być miękkie, takie jak kalcyt Cobalto (różowa Druza), który ma twardość tylko 3,5. Kryształowe kaboszony Druzy najlepiej sprawdzają się w wisiorkach lub kolczykach oraz nie nadają się do pierścionków i bransoletek.

Kaboszony Druzy można czyścić miękką szczoteczką do zębów i delikatnym mydłem. Najlepiej nie wkładać ich do czyszczarek ultradźwiękowych.

Kaboszony Druzy są zazwyczaj cięte w swobodne kształty, aby zachować jak najwięcej powierzchni kryształu, jak to tylko możliwe. Czyni to je naprawdę unikalnymi designerskimi kaboszonami.